Skocz do zawartości

Podatki


Rekomendowane odpowiedzi

Książka podatkowa, może być podatek liniowy ( bez ulg np. na dzieci ) ale lepszy jest wg skali podatkowej. Jeśli Twoim miejscem pracy jest Polska to diety za wyjazd do DE odliczasz. Wystarczy że w Pl będziesz miała jakieś zakupy i jakąś sprzedaż. Teoretycznie nie musisz, ale tak po prostu łatwiej w razie kontroli.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakies zakupy i jakas sprzedasz? Jesli dzialanosc dotyczy opieki  to  w Niemczech mozna pracowac  jako opiekunka  tylko jesli  wczesniej mialo sie tez taka dzialalnosc w Pl -minimum 2 miesiace, wtedy Zus wydaje druk A1  i mozna pracowac w De 24 miesiace.

Sprzedaz oczywiscie:d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem expertem, bo sama zbieram informacje na ten temat rowniez od kolezanek, mam dopiero zamiar zalozyc dzialalnosc. Jesli chodzi o podatki to wydaje mi sie , ze bardziej korzystna bylaby ksiazka przychodow i rozchodow, wtedy jest mozliwosc odliczenia kosztow uzyskania przychodow czyli moze to byc bilet do Niemiec, kupno laptopa itd i jest mozliwosc rozliczenia wspolnie z mezem lub dzieckiem  czego przy ryczalcie nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama zdecyduj. Ryczałt jest bardzo prosty właściwie żadnej księgowości. Wpływa np. 1000 zł to płacisz 85 zł podatku i to wszystko. Przy książce podatkowej jest więcej roboty ale podatki można obniżyć dietami. Tylko za żadne skarby nie wybieraj bycia VAT-owcem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałam napisać że w każdym przypadku od podatku odliczasz składkę zdrowotną ( nie całą, teraz to 255,99 zł ) więc przy ryczałcie np. 4000 zł podatek to 340 zł minus 255,99 zł. Przy książce jak odliczysz diety to pewnie nic nie zapłacisz podatku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Maria Jolanta napisał:

Sama zdecyduj. Ryczałt jest bardzo prosty właściwie żadnej księgowości. Wpływa np. 1000 zł to płacisz 85 zł podatku i to wszystko. Przy książce podatkowej jest więcej roboty ale podatki można obniżyć dietami. Tylko za żadne skarby nie wybieraj bycia VAT-owcem.

Uslugi opiekuncze wykonywane za granica na podstawie polskiej  dzialalnosci sa zwolnione z podatku VAT. Przy samooddelegowaniu np do Niemiec diety zagraniczne ZAWSZE odlicza sie od dochodu niezaleznie czy  dzialalnosc jest opodatkowana ryczaltem czy na prowadzeniu KPIR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie pomylilam, podatek liniowy to juz  w ogole inna bajka. Ja tu pisze o dwoch formach opodatkowania przy polskiej dzialanosci -opieka. czyli ryczalt albo ksiazka. Jesli jest wykonywanie uslug opiekunczych za granica to kazdemu przedsiebiorcy przysluguje odliczenie 30 % naleznej diety od przychodu .W Niemczech jest teraz 49 euro.

Diety odlicza sie od kosztow uzyskania przychodu czyli  przy ryczalcie tez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, ze jest ten temat, wreszcie  wezme sie za dokladniejsze sprawdzenie tych przepisow, ktore zreszta maja sie wkrotce zmienic . Jak na razie to znam troche z teorii i z tego co wiem od kolezanek. Nie wszystkie tez do konca wszystko ogarniaja , bo mowia, ze maja po to ksiegowe. Wiem, ze nie wszyskie ksiegowe  prowadza  takie sprawy jak trzeba, zreszta wole tez sama "wgryzc" sie w temat. Tylko nie zawsze mi  sie chce, ta biurokracja troche mnie zniecheca i ciagle odkladam na pozniej zalozenie dzialalnosci, zadzwoni agencja, znajoma opiekunka czy sama znajde na pasujacy mi termin zlecenie i tak to schodzi. Czasem chcialabym miec Dg  juz i teraz, kiedy czytam jakas dziwna umowe albo takie wypowiedzi jak Michala 845.:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 1 miesiąc temu...
O 7.05.2017 at 10:10, DaGa napisał:

Nic nie pomylilam, podatek liniowy to juz  w ogole inna bajka. Ja tu pisze o dwoch formach opodatkowania przy polskiej dzialanosci -opieka. czyli ryczalt albo ksiazka. Jesli jest wykonywanie uslug opiekunczych za granica to kazdemu przedsiebiorcy przysluguje odliczenie 30 % naleznej diety od przychodu .W Niemczech jest teraz 49 euro.

Diety odlicza sie od kosztow uzyskania przychodu czyli  przy ryczalcie tez.

A ja teraz muszę rozliczyć podatek z pracy w DE. Byłam w ubiegłym roku 2019, na 3 miesiące na polskiej działalności na ryczałcie. Wiesz dokładnie ile euro diety za każdy  dzień można odliczyć? Będę bardzo wdzięczna za jakieś wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 6.05.2017 at 17:59, Jolanta Szumowska napisał:

Założyłam sobie działalność gospodarczą i chciałam zapytać ,czy może ktoś mi powiedzieć jaki rodzaj opodatkowania jest najlepszy dla nas i czy odliczamy diety za pobyt w Niemczech? proszę o szybką odpowiedż :d

 

https://dojczland.info/jak-zmienic-klase-podatkowa-w-niemczech-przetlumaczony-formularz/

Wprawdzie nie napisalas dzialalnosc w PL czy w DE,ten link dotyczy podatkow niemieckich.Przykladowo,jesli ty pracujesz w DE,twoj maz jest w Polsce,najkorzystniejsza jest 3 klasa podatkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 6.05.2017 at 17:59, Jolanta Szumowska napisał:

Założyłam sobie działalność gospodarczą i chciałam zapytać ,czy może ktoś mi powiedzieć jaki rodzaj opodatkowania jest najlepszy dla nas i czy odliczamy diety za pobyt w Niemczech? proszę o szybką odpowiedż :d

 

Normalnie diety nie podlegają opodatkowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

Prowadzę działalność gospodarczą i jestem czynnym płatnikiem Vat. Mam okazję wyjechać do Niemiec jako opiekunka. Czy oprócz podatku dochodowego muszę jeszcze zapłacić Vat? Pomimo tego, że wiem , że praca tego typu jest zwolniona z Vat. 

Moje pytanie brzmi : co będzie dla mnie korzystniejsze,  praca na umowa zlecenie czy działalność? Będę wdzięczna za szybką odpowiedź.

Pozdrawiam Jola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jolkra napisał:

Witam

Prowadzę działalność gospodarczą i jestem czynnym płatnikiem Vat. Mam okazję wyjechać do Niemiec jako opiekunka. Czy oprócz podatku dochodowego muszę jeszcze zapłacić Vat? Pomimo tego, że wiem , że praca tego typu jest zwolniona z Vat. 

Moje pytanie brzmi : co będzie dla mnie korzystniejsze,  praca na umowa zlecenie czy działalność? Będę wdzięczna za szybką odpowiedź.

Pozdrawiam Jola

A moze najkorzystniej bedzie na typowej niemieckiej umowie??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jolkra napisał:

Witam

Moja agencja z której mam zlecenie nie zawiera umów niemieckich. W grę wchodzi jedynie polska umowa zlecenie lub działalność.Pozdrawiam

To  mozna znaleźć firme niemiecka,ktora zatrudnia na niemieckich warunkach.MOze to okazac sie tym bardziej przydatne,gdyby weszlo "obiecane" przez rzad pelne oskladkowanie umów-zlecen.

Edytowane przez Jurek50
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworzą ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będacy uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...