Skocz do zawartości

Wigilijne przysmaki


Gość Zocha
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

O 30.11.2017 at 13:07, Mirelka1965 napisał:

U mnie 12 potraw to z deserami :haha:Jakby ich nie było....tragedia!!! :szydera: Jak bachry były małe to nie jadły ani uszek ani pierogów z grzybami czy kapustą :szok: Więc były jagodowe i ruskie :tak2: Teraz problemu nie ma :tak2: A w temacie rybki pieczonej, to najchętniej dziki łosoś albo karmazyn. Posolony, na brytfankę, odrobina tłuszczu na dno , osełka masła na wierzch (ostatnio z truflami-boski smak i aromat), na wierzch folia aluminiowa i do zimnego piekarnika na  25 minut na 170 stopni. Robiłam też wariacje z białym winem zamiast masła. Rewelacja :haha:Karp w galarecie to pokolenie starsze je :tak2: Jak żył mój Tato to Mama robiła jeszcze karpia faszerowanego pieczarkami, pieczonego w folii. Ale że karp ościsty jest, to dzisiaj nie ma na niego chętnych. Rybka smażona obowiązkowo też musi być. Uwielbiamy sandacza, ale filet z pstrąga łososiowego też robimy. Niestety coraz rzadziej karp gości u nas na stole. O śledziach chyba nie pisałam,  ale takich w jogurcie z żurawiną musi być choć mała miseczka. I grzybki marynowane też są. Najwięcej miejsca na stole zajmują sałatki :haha:Robię dwie: tuńczykową i kartoflaną. Ale obie są zupełnie różne od tych które najczęściej są robione. Tuńczykowa opiera się na warzywach konserwowych, bez ryżu. Kartoflana jest z jogurtem, czosnkiem,  koperkiem i ogórkiem konserwowym. I nie ma opcji, żebym mogła coś nowego wprowadzić :tak2: Jak nie zrobię to nikt się ze mną opłatkiem nie podzieli :haha:Barszczyk robię zaledwie 30 litrów. Tak dobrze przeczytaliście :haha: I następnego dnia nie ma :szok: No, ale u mnie rzadko mniej niż 20 osób siedzi przy stole :haha:

Mirelko przepis na te dwie sałatki.Tuńczykową i kartoflaną.Poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, ivanilia40 napisał:

Zaintrygował mnie tort bezowy z kremem ajerkoniakowym. Czy po znajomości podasz przepis? :cmok:

Zarłok!

A zeby w temacie było. Wigilie spędzam w Demenzlandii więc na kolacje będzie kaczka z jabłkami w pomarańczach, czerwona kapucha z żurawiną i pewnie kartoflexd

Na deser jeszcze nie wiem. Moze własnie jakiś tort z kremem ajerkoniakowym:haha:

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryba faszerowana zamiast karpia w galarecie.....:d i masa makowa wlasnorecznie robiona z kluskami - kokardkami zamiast tortu markowego....to są dwie moje pozycje na Wigilię w tym roku bo mam lenia i postanowiłam się nie obżerać. Córka zrobi coś jeszcze i wystarczy....:szydera: 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym roku na gotowe jadę.

Syn na moje pytanie "Co mam przywieźć, co zrobić?" odpowiedział:

"Ty masz po prostu być " :) 

A że syn jest zawodowym kucharzem, liczę na pyszności.

 

Myślałam, ze będzie barszcz z uszkami (w pierogach itp. jest mistrzem), a jednak zrobi zupę grzybową, jaką robiła moja Mama.

Wiem, że będzie kilka rodzajów ryb, bo tylko ja lubię smażonego karpia.

Kapusta z grzybami, kompot z suszu. to też pewniaki, reszta dla mnie jeszcze nieznana

Sałatek na Wigilię nie robimy.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Basiaim ...no właśnie Basiu o tego karpia mi biega :haha:...Jedziemy w tym roku do mojego najstarszego syna . Pietia zamówił u mnie pierogi i uszka . Zrobię ...narobię bardzo dużo , tyle ile przed laty jak byliśmy pełną rodziną robiłam . Bez zamówienia walnę bigos na świąteczne dni ...ale ten karp właśnie ...U nich tradycją ( okolice Warszawy ) jest karp w galarecie i taki na stole będzie . Dla mnie wigilijny stół bez karpia usmażonego w panierce to niepełny stół ....Dawniej , specjalnie dla dzieci robiłam filety rybne , bo im ości w gardle stawały . Karp musiał być , bo oboje z manem uwielbialiśmy go ...i ja nadal uwielbiam ...i se sama usmażę . W galarecie lubię też , ale smażony to jest to :tak2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworzą ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będacy uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...