Skocz do zawartości

Zmiany prawne po 01.01.2015. Własna działalność - jedyne rozwiązanie!


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od stycznia 2015 szykują się zmiany prawne w Niemczech. Wchodzi w życie obowiązkowa dla wszystkich pracowników stawka godzinowa 8,50 EUR brutto za godzinę pracy. Zmiany nie ominą również polskich firm delegujących pracowników, a co za tym idzie, dotkną też Polaków pracujących za granicą za pośrednictwem polskich agencji pracy.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO CZY PRZEKLEŃSTWO?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że pracownikom się polepszy. Nic bardziej mylnego!

Szczególnie na zmianach ucierpi branża opiekunek osób starszych, ponieważ firmy polskie nie będą konkurencyjne dla firm niemieckich i zagranicznych. Wielu klientów korzystających dziś z usług polskich opiekunek nie będzie stać na to, aby pokryć koszty wynagrodzenia minimalnego. Będą oni zmuszeni organizować pomoc sąsiedzką bądź korzystać z doraźnej pomocy ambulatoryjnej niemieckich sióstr PCK (Pflegedienst). Tym samym tysiące polskich opiekunek straci pracę.

CO NA TO POLSKIE AGENCJE

Polskie Agencje Pośrednictwa Pracy od kilku miesięcy rozpaczliwie spotykają się na seminariach, spotkaniach z prawnikami i urzędnikami oraz między sobą, szukając rozwiązania z tej patowej sytuacji.

Jednakże prawo jest bezlitosne i nie pozostawia nadziei: delegując opiekunki do pracy w Niemczech należy od stycznia wypłacać 8,50 EUR za godzinę pracy, co przy założeniu 8 godzin pracy dziennie przez 5 dni w tygodniu generuje wynagrodzenie rzędu 1.360 EUR brutto miesięcznie. Powszechnie jest jednak wiadomo, że żadna opiekunka nie pracuje tylko przez 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu.

JAKIE BĘDĄ KOSZTY i WYNAGRODZENIA?

Opiekunka pracująca po nowym roku legalnie na stawce 8,50 EUR za godzinę pracy, otrzyma 1.360 euro brutto miesięcznie, czyli na rękę w zależności od klasy podatkowej ok. 799-1020 euro bez względu na znajomość języka czy doświadczenie. Jest to dużo mniej, niż opiekunki zarabiały dotychczas.

Jednakże nie tylko opiekunka będzie musiała ze swojego wynagrodzenia oddać lwią część do skarbu niemieckiego państwa.

Do tej kwoty należy doliczyć jeszcze należne składki socjalne płacone przez agencje zatrudniające, które będą plasować się w wysokości 300-400 EUR miesięcznie za pracownika. Każdy pracownik będzie więc kosztował firmy pośredniczące łącznie ok. 1.600-1.800 EUR miesięcznie, nie licząc wszystkich pozostałych kosztów związanych z zatrudnieniem, a tego żadna firma w branży opiekunek nie udźwignie.

KTO ZYSKA NA NOWYM PRAWIE

Jest to niewątpliwie ogromna szansa rozwoju dla firm niemieckich zatrudniających tzw. Pflegedienst, do których przejdzie wielu klientów, których po nowym roku nie będzie stać na opiekę stacjonarną 24h. O ile przybędzie pracy osobom na stałe mieszkającym w Niemczech, o tyle mało która Polka będzie miała możliwość znalezienia zatrudnienia na tej zasadzie. Będzie to też mało opłacalne. Nasze rodaczki w zdecydowanej większości pracują bez odpowiednich uprawnień, gdyż oficjalnie wykonują swoją pracę jako pomoce domowe, a nie jako opiekunki osób starszych. Ponadto dzisiaj podczas pobytu za granicą nie muszą szukać stancji, czy hotelu, gdyż mieszkają u osoby, którą się opiekują. Stołują się też na koszt pacjenta. Pracując jako niemiecka siostra PCK należy zadbać o nocleg i wyżywienie we własnym zakresie, a to w Niemczech są koszty znaczne.

Drugim niewątpliwym zwycięzcą będą niemieckie instytucje, które dzięki odprowadzanym do ich kasy składkom socjalnym zarobią miliony.

CZY JEST JAKIEŚ ROZWIĄZANIE?

Oczywiste jest, że zatrudnianie pracowników niewykwalifikowanych (opiekunki) od nowego roku nie będzie opłacalne. Tak więc pracę w polskich firmach pośredniczących znajdą od stycznia wyłącznie te osoby, które pracują w branżach specjalistycznych (IT, górnictwo, spawalnictwo), gdzie stawki są dużo wyższe jak wynagrodzenie minimalne oraz w przypadku branży opiekuńczej tylko te osoby, które prowadzą, bądź zdecydują się prowadzić WŁASNĄ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ.

Opiekunki tak naprawdę będą się wtedy samodzielnie zatrudniać, a z agencją współpracować na zasadzie podwykonawstwa.

Po nowym roku firmy nie będą już w stanie zatrudniać pracowników, gdyż nie będzie ich po prostu stać na płacenie tak wygórowanych składek socjalnych.

Z kolei te firmy, które zdecydują się odprowadzać horyzontalnie wysokie składki za pracowników, aby zoptymalizować koszty, będą w stanie wypłacać jedynie dużo mniejsze wynagrodzenia za pracę (do 1020 EUR), co spowoduje, że opiekunki przyzwyczajone do wyższych zarobków nie będą chciały korzystać z usług takich agencji.

Agencje polskie aby móc dalej być konkurencyjne, będą angażować do opieki wyłącznie osoby posiadające własną działalność. To także szansa dla opiekunek, aby ich wynagrodzenie nie uległo drastycznemu obniżeniu. To także możliwość samodzielnej kontroli, czy składki socjalne rzeczywiście są odprowadzane.

Własna działalność to też sposobność kredytowania, co niestety przy zatrudnieniu agencyjnym na „umowach śmieciowych” było dotychczas niemożliwe.

Polskie agencje już dziś poszukują nowych księgowych i kadrowych, którzy od stycznia 2015 roku będą pomagać opiekunkom w zakładaniu i prowadzeniu własnych działalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale bzdetki :) Jesteś opiekunką? Dziś rozmawiałam ze swoją agencją odnośnie zmian i muszę cię zmartwić ze nie tylko nie będzie gorzej ale będzie lepiej. Tak przynajmniej twierdzą na dzisiaj. Dziewczyna zdradziła mi tylko, że będą dużo wyższe kwoty zus. Ja się cieszę. Ale czas pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo prawem a Agencje i tak znajdą furtki by je ominąć a jeżeli już to stracą opiekinowie -- a czas pokaże swoje> POzdrawiam:)

Witam. Jestem świadomą opiekunką i świadomie wybieram pracę w agencji. Wszędzie Pan na nie tu narzeka. A sam Pan pracuje na gewerbie w agencji. Tyko zapomina Pam, że jak się będzie paliło to Pana agencja umyje ręce mówiąc że oni Panu zaufali, że Pan mówił że wszystko robił jak należy. Jest Pan pewny, że ta współpraca jest zgodna z prawem? ma Pan Steuernummer? O Scheinselbstständigkeit nawet nie wspominam...

Wszystkie chciałybyśmy zarabiać więcej. to normalne. Agencje proponują takie a nie inne stawki a my możemy je przyjąć lub odrzucić. Nikt mnie do pracy w agencji nie zmusza. Przestańcie narzekać. Gdyby Pan tak jak ja popracował na czarno to wiedziałby Pan, że dobra agencja to skarb. I śmieszą mnie te argumenty, że na nas zarabiają. Tylko, że one wszystkie zarabiają i nikt z nas tego nie przeskoczy.

Do miłego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Franciszka
Ale bzdetki :) Jesteś opiekunką? Dziś rozmawiałam ze swoją agencją odnośnie zmian i muszę cię zmartwić ze nie tylko nie będzie gorzej ale będzie lepiej. Tak przynajmniej twierdzą na dzisiaj. Dziewczyna zdradziła mi tylko, że będą dużo wyższe kwoty zus. Ja się cieszę. Ale czas pokaże.

8,50 to kwota brutto. Wychodzi dużo gorzej, ale wątpię by agencje nagle płaciły mniej. Mnie ta zmiana martwi, bo nowy rok już za pasem. Moja agencja na teraz milczy i prosi o cierpliwość. Mówią e negocjują z Niemcami. Czekam i dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Opiekunki tak naprawdę będą się wtedy samodzielnie zatrudniać, a z agencją współpracować na zasadzie podwykonawstwa.

Po nowym roku firmy nie będą już w stanie zatrudniać pracowników, gdyż nie będzie ich po prostu stać na płacenie tak wygórowanych składek socjalnych.

Z kolei te firmy, które zdecydują się odprowadzać horyzontalnie wysokie składki za pracowników, aby zoptymalizować koszty, będą w stanie wypłacać jedynie dużo mniejsze wynagrodzenia za pracę (do 1020 EUR), co spowoduje, że opiekunki przyzwyczajone do wyższych zarobków nie będą chciały korzystać z usług takich agencji.

Nie sprawdziło się!!!! W mojej agencji mam nadal stawkę 1100 euro i od nowego roku zus od ponad 3800. Czyli jest lepiej. Nikt ode mnie nie chce samozatrudnienia. Ten tekst widziałam na wielu forach i podejrzewam, że to jedna z tych agencji które zatrudniają tylko na samozatrudnienie kasując za podanie adresu a ty martw się resztą. Nie dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo prawem a Agencje i tak znajdą furtki by je ominąć a jeżeli już to stracą opiekinowie -- a czas pokaże swoje> POzdrawiam:)

Witam. Jestem świadomą opiekunką i świadomie wybieram pracę w agencji. Wszędzie Pan na nie tu narzeka. A sam Pan pracuje na gewerbie w agencji. Tyko zapomina Pam, że jak się będzie paliło to Pana agencja umyje ręce mówiąc że oni Panu zaufali, że Pan mówił że wszystko robił jak należy. Jest Pan pewny, że ta współpraca jest zgodna z prawem? ma Pan Steuernummer? O Scheinselbstständigkeit nawet nie wspominam...

Wszystkie chciałybyśmy zarabiać więcej. to normalne. Agencje proponują takie a nie inne stawki a my możemy je przyjąć lub odrzucić. Nikt mnie do pracy w agencji nie zmusza. Przestańcie narzekać. Gdyby Pan tak jak ja popracował na czarno to wiedziałby Pan, że dobra agencja to skarb. I śmieszą mnie te argumenty, że na nas zarabiają. Tylko, że one wszystkie zarabiają i nikt z nas tego nie przeskoczy.

Do miłego!nie narzekam -tylko piszę fakty wg. Pani nie zarabiają...ok! to Pani zdanie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość opiekunka

Witajcie .ja jestem po rozmowie z firmą do dzis wyjezdzałam z nimi za 950e na reka teaz po nowym roku zaproponowali mi 1050 brutto na umowie zleceniu .oczywiscie z aczas przerwy polsce mam nie płatne .dla mnie to straszne ,wszystkie agencje proponuja podobnie sprawdziłam .dla mnie nie ma pracy w tej chwili za mniej juz nie bęe pacowac .po policzeniu teraz bede zarabiac w niemczech 4,85 na ręke za godzinę .a co z e stresem rozłąką od rodziny .jestem załamana .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie .ja jestem po rozmowie z firmą do dzis wyjezdzałam z nimi za 950e na reka teaz po nowym roku zaproponowali mi 1050 brutto na umowie zleceniu .oczywiscie z aczas przerwy polsce mam nie płatne .dla mnie to straszne ,wszystkie agencje proponuja podobnie sprawdziłam .dla mnie nie ma pracy w tej chwili za mniej juz nie bęe pacowac .po policzeniu teraz bede zarabiac w niemczech 4,85 na ręke za godzinę .a co z e stresem rozłąką od rodziny .jestem załamana .

Witaj. 1050 brutto???? Zmień agencję i to szybko. W mojej nic się nie zmieniło i mam od NR ZUS od 3800 zł. Jak dobrze znasz język?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo prawem a Agencje i tak znajdą furtki by je ominąć a jeżeli już to stracą opiekinowie -- a czas pokaże swoje> POzdrawiam:)

Witam. Jestem świadomą opiekunką i świadomie wybieram pracę w agencji. Wszędzie Pan na nie tu narzeka. A sam Pan pracuje na gewerbie w agencji. Tyko zapomina Pam, że jak się będzie paliło to Pana agencja umyje ręce mówiąc że oni Panu zaufali, że Pan mówił że wszystko robił jak należy. Jest Pan pewny, że ta współpraca jest zgodna z prawem? ma Pan Steuernummer? O Scheinselbstständigkeit nawet nie wspominam...

Wszystkie chciałybyśmy zarabiać więcej. to normalne. Agencje proponują takie a nie inne stawki a my możemy je przyjąć lub odrzucić. Nikt mnie do pracy w agencji nie zmusza. Przestańcie narzekać. Gdyby Pan tak jak ja popracował na czarno to wiedziałby Pan, że dobra agencja to skarb. I śmieszą mnie te argumenty, że na nas zarabiają. Tylko, że one wszystkie zarabiają i nikt z nas tego nie przeskoczy.-----------

Droga Pani -cytuję......." że dobra agencja to skarb......" tu ma Pani racje --dobra Agencja ...ale tych jest mało!!!!Pracowałem tak i tak a teraz tylko na Gewerbe ...bo Agencja od rodziny kasowała 680 euro za nic --nawet życzeń nie wysłali.....a Gewerbe mam od 4 lat.--Pozdrawiam :)

Do miłego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Malgorzata Kraska

ja wam napisze tak...że pracuje na czarno ,bo na agencje nie będę pracować zusy tez mam gdzieś,bo podjąc prace jako opiekunka w wieku okolo 50 to sie ma już swój zus wypracowany....agencje to jeszcze grożą jak zrezygnuje sie przed wyjazdem i staszą komornikiem uważajcie na agencje pronobel,.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wam napisze tak...że pracuje na czarno ,bo na agencje nie będę pracować zusy tez mam gdzieś,bo podjąc prace jako opiekunka w wieku okolo 50 to sie ma już swój zus wypracowany....agencje to jeszcze grożą jak zrezygnuje sie przed wyjazdem i staszą komornikiem uważajcie na agencje pronobel,.......
------

na czarno bym nie radził ,ale to decyzja osobista...a z tymi Agencjami to czysta prawda... opiekun pracuje 24 godziny a Agencja kasuje 1|3 lub 1|4 wyposażenia. a w mojej sytuacji 1|2 to są kpiny!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

 

 

Prawo prawem a Agencje i tak znajdą furtki by je ominąć a jeżeli już to stracą opiekinowie -- a czas pokaże swoje> POzdrawiam:)

Witam. Jestem świadomą opiekunką i świadomie wybieram pracę w agencji. Wszędzie Pan na nie tu narzeka. A sam Pan pracuje na gewerbie w agencji. Tyko zapomina Pam, że jak się będzie paliło to Pana agencja umyje ręce mówiąc że oni Panu zaufali, że Pan mówił że wszystko robił jak należy. Jest Pan pewny, że ta współpraca jest zgodna z prawem? ma Pan Steuernummer? O Scheinselbstständigkeit nawet nie wspominam...

Wszystkie chciałybyśmy zarabiać więcej. to normalne. Agencje proponują takie a nie inne stawki a my możemy je przyjąć lub odrzucić. Nikt mnie do pracy w agencji nie zmusza. Przestańcie narzekać. Gdyby Pan tak jak ja popracował na czarno to wiedziałby Pan, że dobra agencja to skarb. I śmieszą mnie te argumenty, że na nas zarabiają. Tylko, że one wszystkie zarabiają i nikt z nas tego nie przeskoczy.-----------

Droga Pani -cytuję......." że dobra agencja to skarb......" tu ma Pani racje --dobra Agencja ...ale tych jest mało!!!!Pracowałem tak i tak a teraz tylko na Gewerbe ...bo Agencja od rodziny kasowała 680 euro za nic --nawet życzeń nie wysłali.....a Gewerbe mam od 4 lat.--Pozdrawiam :)

Do miłego!

 

 

A jak pan sobie wyobraza ze agencja bedzie pracować harytatywnie?????????????Ciekawe czy pan pracuje harytatywnie.Agencja tez musi jeść

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej charytatywnie, niedokształcona agencjo!!! Jak pracują agencje, to wiemy wszyscy, zarówno opiekunki jak i opiekunowie. Większość osób z agencji nie ma pojęcia ani o PDP, jego chorobach ani o rodzinie PDP. Czasem nawet nie zna nazwy miejscowości. Agencja jedynie werbuje, najczęściej na szybko i zabezpiecza poprzez idiotyczne zapisy w umowie z opiekunką czy opiekunem, wyłącznie swoje interesy. Te bzdurne zapisy można sobie między bajki włożyć. Niemal wszystkie umowy można wyrzucić do kosza, bo są niezgodne z prawem.

 

Bardzo często przywłaszcza sobie pieniądze za podróż, które należą się wyłącznie opiekunce czy opiekunowi. W zamian oferuje przewóz za pośrednictwem "szwagra" albo innej znajomej firmy z czego niemałą część zostawia sobie, czyli zwyczajnie nas okrada. Nie interesuje się nami w ogóle podczas pracy, nie pomaga nam a jedynie wpółpracuje z niemiecką agencją i/lub niemiecką rodziną i przekazuje nas "do dyspozycji na 24h" jak towar!!!

 

A jak agencja chce jeść, to niech sama zapracuje sobie na jedzenie, bo jak do tej pory, to pobiera bezprawnie każdego miesiąca duże kwoty pieniędzy z wynagrodzenia za pracę opiekunki czy opiekuna. Za jakie czynności przywłaszczacie sobie co miesiąc tak duże pieniądze?! Agencje bezkarnie żerują niczym hieny na opiekunkach i opiekunach i to jest fakt!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej charytatywnie, niedokształcona agencjo!!! Jak pracują agencje, to wiemy wszyscy, zarówno opiekunki jak i opiekunowie. Większość osób z agencji nie ma pojęcia ani o PDP, jego chorobach ani o rodzinie PDP. Czasem nawet nie zna nazwy miejscowości. Agencja jedynie werbuje, najczęściej na szybko i zabezpiecza poprzez idiotyczne zapisy w umowie z opiekunką czy opiekunem, wyłącznie swoje interesy. Te bzdurne zapisy można sobie między bajki włożyć. Niemal wszystkie umowy można wyrzucić do kosza, bo są niezgodne z prawem.

 

Bardzo często przywłaszcza sobie pieniądze za podróż, które należą się wyłącznie opiekunce czy opiekunowi. W zamian oferuje przewóz za pośrednictwem "szwagra" albo innej znajomej firmy z czego niemałą część zostawia sobie, czyli zwyczajnie nas okrada. Nie interesuje się nami w ogóle podczas pracy, nie pomaga nam a jedynie wpółpracuje z niemiecką agencją i/lub niemiecką rodziną i przekazuje nas "do dyspozycji na 24h" jak towar!!!

 

A jak agencja chce jeść, to niech sama zapracuje sobie na jedzenie, bo jak do tej pory, to pobiera bezprawnie każdego miesiąca duże kwoty pieniędzy z wynagrodzenia za pracę opiekunki czy opiekuna. Za jakie czynności przywłaszczacie sobie co miesiąc tak duże pieniądze?! Agencje bezkarnie żerują niczym hieny na opiekunkach i opiekunach i to jest fakt!!!

Jasne, że agencje mają jakieś koszty, ale nie czarujmy się. Podatki, ZUS odprowadzają od możliwie jak najmniejszych wykazywanych przychodów ( od 100 do 300 zł ), więc ile ten koszt sięga w wartości euro? Następnie, płace dla rekruterów zatrudnionych w biurach - czy pracują na etatach, czy na prowizji od ilości zwerbowanych opiekunek? No, to już tajemnica agencji. Korespondencja? teraz odbywa się bezpłatnie poprzez maile. Reaasumując, gdyby nie był to super korzystny interes, agencje by nie istniały a z tygodnia na tydzień mnoży się ich coraz więcej. Ok, swoje sobie biorą, ale nie do licha wywiązują się z obowiązków wobec pracujących również na nich opiekunów. Największą aktywność wykazują wówczas, kiedy ktoś z opiekunek/nów porządnie naskrobie sobie na stelli, ale kiedy pracodawca użytecznik, czy agencja nie dopełnią swoich obowiązków , wówczas cisza, nie ma nikogo kto rozwiązałby problem, pomógł, czy zareagował jak należy kiedy miejsce do której trafiają opiekunkowie okazuje się trefne, a rodzina okłamała np. o stanie zdrowia/choroby osoby, która ma podlegać opiece.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iraana--cytuje...." Największą aktywność wykazują wówczas, kiedy ktoś z opiekunek/nów porządnie naskrobie sobie na stelli..." i taka jest prawda ,bo obawa ,że przez opiekuna mogą stracić stelę  ...a  więc cały czas  mowa o tym ,że nie ma  uczciwej relacji  Agencja -PDP-Opiekun.Rządzi tylko pieniądz,rzecz jasna są wyjątki ,ale ich jest mało.Ktoś kto chce dłużej popracować jako opiekun to rada uczyć się szybko języka i otworzyć własną działalność i nie być zdanym na Agencje. Pozdrawiam:)

Edytowane przez adamos1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
2 godziny temu, elsli napisał:

myślę, że źle nie bedzie, zus mam zapłacony pieniędzmi uzyskanymi z mojej dział. w Polsce, zostaje właściwie podatek 

@elsli ja też myślę,że będzie dobrze:) też tak się przymierzam .. tylko odwagi mi brakuje! Jeśli przejdę na działalność w Pl 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, adamos1 napisał:

kochane kobietki ,kalkulator i obliczyć  zyski i straty ,wszystko zależy ile rodzina czy Agencja zechce płaćić--powodzenia nie bać się.

ja już policzyłam::) .. np: wracam do mojej obecnej  sztelii i zostaje przy mojej wspaniałej Firmie ..tylko papierowa robota mi została :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworzą ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będacy uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...