Skocz do zawartości

Własna polska działalność ?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

         Teoretycznie patrząc powinna być najlepszym rozwiązaniem, bo i odejście z fatalnej pracy bez kłopotu, wypłata po tygodniu, czas pracy normowany osobiście przez opiekunkę, co do wynagrodzenia to negocjacje też bezpośrednio z rodziną. Ale rzadko słychać o jednoosobowych firmach.

        Oczywiście trzeba samemu poszukać sobie oferty i nieco zainwestować, ale dla doświadczonej osoby to nie aż taki problem. Można np.  skorzystać z gościny rodzin u których już kiedyś się pracowało.

        Zastanawiam się mocno nad takim rozwiązaniem, ale oto co mnie zniechęciło. W lokalnej prasie trafiają się ogłoszenia wolnych opiekunek z Polski i prosiłam córkę podopiecznej o telefony do nich. Okazało się, że inne opiekunki żądały za swoją pracę 1300 -1500euro. !!! Jasne, że musiały to być oferty na czarno( tego absolutnie nie chciała rodzina moich PDP) Nikt z 1500 euro nie pokryje wszystkich legalnych kosztów prowadzenia firmy w Polsce ( ZUS to teraz prawie 1100zł miesięcznie)  Ja sama też nie pracowałabym za 1500 na czarno, bo gdzie tu sens? Moja agencja z moją  wypłatą,   ZUS em i podatkami płaci  więcej. Nie obawiam się też, że nie otrzymam tygodniówki i wyjadę 400euro do tyłu.

      Później przeglądałam oferty agencji zatrudniających osoby prowadzące własną działalność i tu załamka:

Najlepsza firma jaką znalazłam oferowała po odjęciu swoich kosztów  od 1350 na rękę do 1700 euro za dwie osoby, ale z tego opiekunka musiałaby pokryć swoje koszty prowadzenia działalności : czyli około 450 euro  najoszczędniej licząc, a więc na czysto : 900 euro do 1250 euro. Niedorzeczność oczywista, bo dodatkowo taka osoba pozbawiałaby się uprawnień wynikających z Kodeksu Pracy

        Uważam, że prowadząc własną działalność nie ma sensu robić to przez agencj3, który ograniczają zarobek i biorą prowizje. Trzeba szukać samej. Ale tu właśnie pojawia się problem konkurencji ze strony  osób pracujących na czarno, które biorą dużo za mało za swoją pracę.

         Ale może ktoś ma doświadczenie w prowadzeniu takiej działalności legalnie i coś podpowie?

Bo to jednak chyba najlepsze rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1100  zł   a która  agentura oprowadza taka skladkę ???    aż mi zaiskrzyło!   powodzenia!

 Coraz więcej agencji odprowadza Zus od 3950zł, czyli płacą za pracownika ponad 1150zł.

Generalnie w przypadku pracowników delegowanych do pracy to już jest wymóg, ponoć - bo tak czytam.

 

A prowadząc własną firmę w Polsce płaci się tak,

Ubezpieczenie społeczne

   

Od 1 kwietnia 2015 roku

Podstawa wymiaru składek

   

2 375,40 zł

Ubezpieczenie emerytalne

   

463,68 zł

Ubezpieczenie rentowe

   

190,03 zł

Ubezpieczenie chorobowe

   

58,20 zł

Ubezpieczenie wypadkowe

   

42,76* zł

Składki na ubezpieczenie społeczne - Razem

   

754,67 zł

Fundusz Pracy

   

58,20 zł

Ubezpieczenia zdrowotne

     

Podstawa wymiaru składki

   

3.104,57 zł

Ubezpieczenie zdrowotne

   

279,41 zł

Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne pomniejszająca PIT

   

240,60 zł

RAZEM

   

1 092,28 zł

 

 

Plusem tej sytuacji jest prawo do chorobowego( nie takie małe przy tej podstawie) i możliwość uzyskania zasiłku dla bezrobotnych jeśli mamy dłuższą przerwę w pracy i przepracowaliśmy ponad rok.

 

A ile płaci się przy niemieckiej Gewerbe? Podobno nie trzeba opłacać składek na emeryturę czy rentę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak ,są różne opcje  ,jak i w Polsce.

Nie, w Polsce nie ma różnych opcji : jeśli się prowadzi działalność gospodarczą wszystkie powyższe ubezpieczenia : zdrowotne, emerytalne 463,68 zł, rentowe itd   na kwotę

ogółem 1 092,28 zł miesięcznie  są obowiązkowe. Można oczywiście działalność zawieszać będąc w Polsce.

 

poza tym są ulgi przez dwa lata dla nowo zakładanych działalności

 

446,20 zł - Suma składek z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym (kwota nie obejmuje składki na FP)

433,34 zł - Suma składek bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (kwota nie obejmuje składki na FP)

Osoby podejmujące działalność gospodarczą po raz pierwszy od 5 lat mają prawo do ograniczenia wysokości swoich składek ZUS w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj rozmawiałam z koleżanką, która pracowała na własnej działalności. Skorzystała z tej opcji tylko pierwsze 2 lata i działalność zamknęła bo jak stwierdziła, nie opłaca się . Pracuje teraz w jednej z agencji ponieważ ma netto tyle ile po tych dwóch latach zostałoby jej na rękę.

 

Nie, w Polsce nie ma różnych opcji : jeśli się prowadzi działalność gospodarczą wszystkie powyższe ubezpieczenia : zdrowotne, emerytalne 463,68 zł, rentowe itd   na kwotę

ogółem 1 092,28 zł miesięcznie  są obowiązkowe. Można oczywiście działalność zawieszać będąc w Polsce.

 

poza tym są ulgi przez dwa lata dla nowo zakładanych działalności

 

446,20 zł - Suma składek z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym (kwota nie obejmuje składki na FP)

433,34 zł - Suma składek bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (kwota nie obejmuje składki na FP)

Osoby podejmujące działalność gospodarczą po raz pierwszy od 5 lat mają prawo do ograniczenia wysokości swoich składek ZUS w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracowałam na swojej działalności przez 2 lata.Opłacalo mi sie to bo mialam dobrą pensje.Ale nie jest to wcale takie proste jak nieraz dziewczyny piszą.Przebrnięcie przez tą cała biurokracje wymaga niestety duzo cierpliwości.No i najważniejsze to dobra księgowa ktora dobrze podpowie.Przeciez własna dzialalność to nie tylko zus ale jeszcze podatki.


         Teoretycznie patrząc powinna być najlepszym rozwiązaniem, bo i odejście z fatalnej pracy bez kłopotu, wypłata po tygodniu, czas pracy normowany osobiście przez opiekunkę, co do wynagrodzenia to negocjacje też bezpośrednio z rodziną. Ale rzadko słychać o jednoosobowych firmach.

        Oczywiście trzeba samemu poszukać sobie oferty i nieco zainwestować, ale dla doświadczonej osoby to nie aż taki problem. Można np.  skorzystać z gościny rodzin u których już kiedyś się pracowało.

        Zastanawiam się mocno nad takim rozwiązaniem, ale oto co mnie zniechęciło. W lokalnej prasie trafiają się ogłoszenia wolnych opiekunek z Polski i prosiłam córkę podopiecznej o telefony do nich. Okazało się, że inne opiekunki żądały za swoją pracę 1300 -1500euro. !!! Jasne, że musiały to być oferty na czarno( tego absolutnie nie chciała rodzina moich PDP) Nikt z 1500 euro nie pokryje wszystkich legalnych kosztów prowadzenia firmy w Polsce ( ZUS to teraz prawie 1100zł miesięcznie)  Ja sama też nie pracowałabym za 1500 na czarno, bo gdzie tu sens? Moja agencja z moją  wypłatą,   ZUS em i podatkami płaci  więcej. Nie obawiam się też, że nie otrzymam tygodniówki i wyjadę 400euro do tyłu.

      Później przeglądałam oferty agencji zatrudniających osoby prowadzące własną działalność i tu załamka:

Najlepsza firma jaką znalazłam oferowała po odjęciu swoich kosztów  od 1350 na rękę do 1700 euro za dwie osoby, ale z tego opiekunka musiałaby pokryć swoje koszty prowadzenia działalności : czyli około 450 euro  najoszczędniej licząc, a więc na czysto : 900 euro do 1250 euro. Niedorzeczność oczywista, bo dodatkowo taka osoba pozbawiałaby się uprawnień wynikających z Kodeksu Pracy

        Uważam, że prowadząc własną działalność nie ma sensu robić to przez agencj3, który ograniczają zarobek i biorą prowizje. Trzeba szukać samej. Ale tu właśnie pojawia się problem konkurencji ze strony  osób pracujących na czarno, które biorą dużo za mało za swoją pracę.

         Ale może ktoś ma doświadczenie w prowadzeniu takiej działalności legalnie i coś podpowie?

Bo to jednak chyba najlepsze rozwiązanie.

450 euro to troche przesada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracowałam na swojej działalności przez 2 lata.Opłacalo mi sie to bo mialam dobrą pensje.Ale nie jest to wcale takie proste jak nieraz dziewczyny piszą.Przebrnięcie przez tą cała biurokracje wymaga niestety duzo cierpliwości.No i najważniejsze to dobra księgowa ktora dobrze podpowie.Przeciez własna dzialalność to nie tylko zus ale jeszcze podatki.

450 euro to troche przesada.

 

Żadna przesada z tym 450 euro przez agencję dla samozatrudniających się, bo : prawie 300 euro kosztuje normalny Zus, a za księgowość agencje biorą 150 euro dodatkowo, a jeszcze jakiś podatek by trzeba zgłosić ! Nie, przez agencje się w żaden sposób nie kalkuluje prowadzić własnej działalności. To akurat ślepa uliczka, tymbardziej, że jeśli by coś się nie zgadzało w naszych papierach to i tak odpowiadamy MY, a nie pośrednik. Papiery lepiej sobie samej wypełniać, ale TO nie jest żaden  duży problem.Prowadziłam w Polsce firmę przez 6 lat i nie było problemu z papierkami, choć nie było wtedy  Internetu. I

       Jakie koszty przy prowadzeniu własnej faktycznie działalności ? To zależy na pewno od szczęścia, znalezienia szybko dobrej oferty i utrzymania się przy niej, ale ryzyka różne  trzeba wcześniej  twardo wkalkulowywać w koszty. Oferowanie swojej pracy poniżej 1800 euro brutto sensu nie ma, bo opiekunka chcąc z tego uczciwie się ubezpieczyć , dojechać, ewentualnie szukać czegoś innego to poniosłaby stratę w porównaniu z pracą agencji i jeszcze się nalatała.

     Ale na dłuższą metę ta metoda jest na pewno najlepsza, bo jednak koszt zatrudnienia dla rodziny niemieckiej opiekunki z własną działalnością - przy uczciwym pokryciu wszelkich kosztów - to zostaje im  kilkaset euro w kieszeni miesięcznie i przyzwoita rodzina to potrafi docenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam zgłoszoną tylko tutaj działalność  na terenie Niemiec  i wszystko jest ok!  i jeszcze rodzinne kasuje  około 200 euro a nie 100 zł. jak w Polsce i jeszcze łaske robią  bo jak masz przekroczoną średnia to Ci nie dadzą  ha ha  ...to jest tzw.polityka prorodzinna -złodzieje!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam zgłoszoną tylko tutaj działalność  na terenie Niemiec  i wszystko jest ok!  i jeszcze rodzinne kasuje  około 200 euro a nie 100 zł. jak w Polsce i jeszcze łaske robią  bo jak masz przekroczoną średnia to Ci nie dadzą  ha ha  ...to jest tzw.polityka prorodzinna -złodzieje!!!

Żeby otrzymać zasiłek na dziecko w Polsce nie wolno przekroczyć 574 zł dochodu na osobę, czyli jest nawet gorzej niż piszesz.

Ale teraz rozumiem lepiej dlaczego funkcjonują w naszej branży  agencje pośredniczące dla osób prowadzących działalność. Przy Gewerbie mając 3 dzieci to już 185 euro razy 3  i tak miesięcznie - to jest super! O ile ma się ma się jeszcze małe dzieci. Czy mógłbyś napisać do jakiego wieku dziecka jest płacony Kindergeld?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle co wiem ,chyba jak w Polsce ,dopoki chodzi do szkoły .Dlatego wymagają zaświadczeń ,że chodzi do szkoły,ale to idzie łatwo sprawdzić na necie.Zresztą Ty jesteś chodząca Encyklopedia co zauważyłem ha ha.-Pozdrawiam ,Adam:)


Do jakiego wieku można dostać zasiłek rodzinny w Niemczech: 25 czy 27 lat?

Zasadniczo zasiłek rodzinny wypłacany jest dzieciom do 18 lat. Najczęściej w momencie kontynuowania nauki (jednak nie tylko) wypłatę zasiłku można przedłużyć. Obecnie maksymalnie do 25 lat. Jeżeli pobiera się zasiłek za lata zaległe, to dzieci urodzone w roku 1982 mogły dostawać Kindergeld do 26 lat, a urodzone w 1980 i 1981 – do lat 27

 

 

        i to jest poprawna odpowiedż  .czyli jak pisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Żeby otrzymać zasiłek na dziecko w Polsce nie wolno przekroczyć 574 zł dochodu na osobę, czyli jest nawet gorzej niż piszesz.

Ale teraz rozumiem lepiej dlaczego funkcjonują w naszej branży  agencje pośredniczące dla osób prowadzących działalność. Przy Gewerbie mając 3 dzieci to już 185 euro razy 3  i tak miesięcznie - to jest super! O ile ma się ma się jeszcze małe dzieci. Czy mógłbyś napisać do jakiego wieku dziecka jest płacony Kindergeld?

 

 

Na dzieci w Niemczech placony jest zasilek do 25 roku zycia , jesli sie dziecko uczy . I na 1 - dziecko jest 185euro na kolejne 205 i tak dalej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz ten próg jest podniesiony ,ale i tak rodzinne w Polsce otrzymują tylko biedacy ha ha   a teraz mają płacić po 500 zl.   tak samo otrzymają tylko biedni.,ta ich buta mnie w kuża nie mają czym sr....ć a się rzucają na Niemców  Francie itd.tak jak w 39 roku nie oddamy guzika-oddali nie tylko guzik -całą Polske!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram i czarną listę agencji co nie płacą składek na ubezpieczenie emerytalne - przesadziłam? To by chyba było ok. 90 %. 

Na opiece w Niemczech więcej się nie zarobi. 2500 x 12 miesięcy = 30 000 zł. W Niemczech możesz zarobić w ciągu roku bez znajomości języka ok. 26 000 zł. W Niemczech nie pracujesz co miesiąc, tylko przeciętnie 6 m-cy w roku. Tylko szczęśliwcom udaje się przetrwać dłużej (trzeba trafić na dobrą rodzinę i takiego podopiecznego, że po 2 - miesiącach "nie padasz na nos"). 

 

 

   tyle tego napisane ,ze trzeba byc germanista by to zrozumieć ,ale coś nie coś pokapowałem ha ha -dzieki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 rok później...

Pracuję na polskiej DG , wcześniej rozliczała się ze mną rodzina Pdp ale od maja babcia ma prawną opiekunkę i teraz z nią będę się rozliczać . Mam pytanie do tych , którzy pracuję na tych zasadach . Czy opiekunka prawda przyjeżdża osobiście po rachunek , czy wysyłacie go pocztą lub w inny sposób ? i po jakim okresie wystawiacie rachunek , po przepracowanym miesiącu , częściej , czy na koniec zlecenia ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, violka napisał:

Pracuję na polskiej DG , wcześniej rozliczała się ze mną rodzina Pdp ale od maja babcia ma prawną opiekunkę i teraz z nią będę się rozliczać . Mam pytanie do tych , którzy pracuję na tych zasadach . Czy opiekunka prawda przyjeżdża osobiście po rachunek , czy wysyłacie go pocztą lub w inny sposób ? i po jakim okresie wystawiacie rachunek , po przepracowanym miesiącu , częściej , czy na koniec zlecenia ? 

Ja mam w umowie ,ze rachunek wystawiam do 25 dnia miesiaca, a na konto kasa ma byc przelana do 5 dnia nastepnego miesiaca.

Rachunek wysylalam poczta na corki pdp-nej adres,albo dawalam do reki jak akurat u nas byla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, violka napisał:

Dziękuję :cmok:

W tym miejscu zmienilam w umowie date  przelewu kasy na konto. Tam mialam do 5,a teraz mam do 2 dnia miesiaca.

Z doswiadczenia wiem,ze jak sobotki i niedzielki wchodza,to kasa sie przedluza,a zus-y i inne gadziny trzeba do 10 kazdego miesiaca zaplacic,wiec tak sie zabezpieczylam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Andreaa napisał:

W tym miejscu zmienilam w umowie date  przelewu kasy na konto. Tam mialam do 5,a teraz mam do 2 dnia miesiaca.

Z doswiadczenia wiem,ze jak sobotki i niedzielki wchodza,to kasa sie przedluza,a zus-y i inne gadziny trzeba do 10 kazdego miesiaca zaplacic,wiec tak sie zabezpieczylam.

 

Jutro będę rozmawiała z prawną i też tak się umówię . Myślałam , że ona będzie  tutaj zjawiać  się od czasu do czasu ale wychodzi na to , że  jest tylko od prowadzenia babci finansów i wszystko robi w swoim biurze . Za tę ciężką pracę pobiera 200 euro miesięcznie . Teraz powinnam raczej z nią umowę podpisać , bo ustalenia z rodziną są w tej sytuacji nieważne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, violka napisał:

Jutro będę rozmawiała z prawną i też tak się umówię . Myślałam , że ona będzie  tutaj zjawiać  się od czasu do czasu ale wychodzi na to , że  jest tylko od prowadzenia babci finansów i wszystko robi w swoim biurze . Za tę ciężką pracę pobiera 200 euro miesięcznie . Teraz powinnam raczej z nią umowę podpisać , bo ustalenia z rodziną są w tej sytuacji nieważne .

No jak na dzialalnosci jestes to  umowe powinnas miec.   

Umowe podpisana i przetlumaczona musialam wyslac do kancelari podatkowej,ktora mi sie wszystkimi papierami zajmuje,a i musialam do Zus-su tez  kopie zostawic,jak  A1  zalatwialam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



O nas

Forum Opiekunkaradzi.pl służy Opiekunom osób starszych już 8 rok. W tym czasie napisali oni (Wy) 356 tysięcy postów w blisko 49 tysiącach tematach, tworzą ogromne kompendium praktycznej wiedzy o pracy w opiece w Niemczech i Szwajcarii. To przy wsparciu Społeczności forum powstały Stelomierze, Rankingi opinii, Mapa Opiekunów i pierwszy w branży opiekuńczej multiFormularz, pozwalający aplikować jednym kliknięciem do wielu agencji na raz, będacy uzupełnieniem działu pracy, w którym oferty pracy w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i we Włoszech publikuje ponad 50 sprawdzonych i polecanych firm i agencji pracy. 

logo-opiekunka1.png
Wszelkie prawa zastrzeżone 2015-2023 Opiekunkaradzi.pl 

Polityka prywatności i cookies  |  Regulamin Kontakt  |  Reklama i HR - cennik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...